Operatorul de transport Transmixt, alături de alte patru firme, au cerut insolvența producătorului RAAL. Tribunalul Bistrița-Năsăud a respins însă cererea celor 5 firme.
În luna martie, 5 societăți comerciale au înregistrat un dosar la Tribunalul Bistrița-Năsăud, în care cereau insolvența producătorului RAAL. Sentința a venit abia acum, la trei luni distanță.
Firmele care au cerut insolvența sunt: ALU-BLOCK KFT, AFFINITY TRANSPORT SOLUTIONS, ROLMIS SLATINA, HOLVER SRL și Transmixt SA. Tribunalul Bistrița-Năsăud s-a pronunțat vineri și a respins cererea celor 5 societăți comerciale:
„Respinge, ca rămase fără obiect, cererile formulate de creditorii Societatea TRANSMIXT SA şi Societatea HOLVER SRL, pentru deschiderea procedurii generale de insolvenţă împotriva debitorului Societatea RAAL SA. Respinge, ca neîntemeiată, cererea formulată de creditorul Societatea ROLMIS SRL, pentru deschiderea procedurii generale de insolvenţă împotriva debitorului Societatea RAAL SA. Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicarea hotărârii, realizată conform dispoziţiilor Codului de procedură civilă”, este soluția dată de Tribunalul Bistrița-Năsăud.
